Prowadnice liniowe INA

high-speed profilschienenfuehrungProwadnice liniowe INA są bardzo często spotykane w różnych profesjonalnych maszynach wykorzystujących elementy techniki liniowej. Wysoka jakość produktów firmy INA jest znana na całym świecie.

Podstawowy podział prowadnic liniowych INA to trzy grupy produktów:

– dwurzędowe KUE…

– czterorzędowe KUVE…

– sześciorzędowe KUSE…

W każdej z tych grup produktów występują różne rodzaje wózków liniowych oraz szyn liniowych. Dostępne są wózki liniowe o standardowej wielkości, wózki wąskie, wózki liniowe przedłużone, które mają większą nośność od wózków liniowych standardowej długości. Najbardziej rozbudowaną grupą prowadnic liniowych jest grupa prowadnic czterorzędowych. W tej grupie produktów dostępne są poza standardowymi rodzajami wózków liniowych, wózki wysokie, wózki obniżone, wózki liniowe poszerzane oraz rożne kombinacje tych rodzajów.

Prowadnice liniowe INA dostępne w sklepie EBMiA.pl Kliknij i sprawdź cenę!

cena prowadnice liniowe INA

W grupie prowadnic liniowych czterorzędowych występują również specjalne wersje wózków liniowych przystosowane do wysokich prędkości przesuwu. Posiadają one oznaczenie na końcu symbolu wózka liniowego -HS. Wózki te poprzez zastosowanie specjalnej konstrukcji wewnętrznej umożliwiają poruszanie się wózków z prędkościami przekraczającymi 180m/min.

Wózki liniowe oznaczone KUVE ..-B-KT posiadają koszyki kulkowe przez co zmniejsza  tarcie pomiędzy kulkami, zapewniając cichszą i bardziej gładką pracę prowadnicy liniowej. Rezerwuary smaru, które tworzą się pomiędzy kulkami zapewniają idealne smarowanie elementów tocznych wózka co znacząco wpływa na jego okres użytkowania.

W grupie czterorzędowych prowadnic liniowych występują różne rodzaje szyn liniowych współpracujących z wózkami liniowymi. Oprócz standardowej szyny umożliwiającej przykręcenie jej od góry dostępne są szyny liniowe, które posiadają nagwintowane otwory umożliwiające montaż śrubami od dołu. Pozostawia to gładką, nie posiadającą żadnych zagłębień powierzchnię górną szyny. Ułatwia to utrzymanie szyny w czystości i zabezpiecza przed ciałami stałymi, które mogły by uszkodzić zgarniacze jeżeli dostały by się w otwór śruby mocującej. Dostępne są również szyny liniowe umożliwiające montaż śrubami od góry i osłonięcie otworów montażowych specjalną taśmą metalową. Zabezpiecza to otwory mocujące przed dostaniem się gorących wiórów, które standardowy plastikowy kapsel osłaniający śrubę mogły by wytopić i powstały zadzior zniszczył by uszczelnienie wózka liniowego.

W tej grupie prowadnic liniowych można dostać szyny liniowe z uzębieniem wykonanym z boku szyny prowadzącej lub z dołu szyny. Te szyny mogą współpracować ze specjalnymi napędami dostępnymi w INA.

Do specjalnych zastosowań w trudnych warunkach można wykorzystać prowadnice liniowe odporne na korozje. Prowadnice liniowe mogą być w wersji wykonanej ze stali nierdzewnej lub pokryte specjalną powłoką Corrotect® zapewniającą doskonałą ochronę szyny liniowej i wózka.

Najbardziej sztywną wersją prowadnic liniowych są prowadnice sześciorzędowe. Zastosowanie sześciu obiegów kulkowych gwarantuje bardzo dużą nośność prowadnicy liniowej oraz możliwość przenoszenia zwiększonych momentów we wszystkich kierunkach. Występują w tej grupie wózki liniowe w wykonaniu standardowym, przedłużanym oraz wąskie i wąskie przedłużane. Maksymalne przyspieszenie wózków serii KUSE to 150m/s2 a prędkość maksymalna z jaką może poruszać się wózek liniowy na szynie to 300m/min.

Prowadnice liniowe INA dostępne w sklepie EBMiA.pl Kliknij i sprawdź cenę!

cena prowadnice liniowe INA

Oprócz standardowego wykonania szyny liniowej umożliwiającej przykręcenie jej do podstawy od góry występują również szyny z wycięciem na taśmę ochronną oraz taśmę ochronną z zatrzaskami. Dostępne są również wersje szyny liniowej umożliwiające jej montaż od dołu.

 

1 Comment

  1. Używam prowadnic liniowych firmy INA w swoich maszynach. Uważam że są to najlepsze prowadnice na rynku. Nigdy nie miałem z nimi problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.